Słowiański Kalendarz na Październik 2019

Październik to zmienny miesiąc. Można za nim zatęsknić upalnym latem ale i znielubić po kilku dniach nieustającego deszczu. Mimo wszystko jest to jeden z najbarwniejszych miesięcy w roku, co zawdzięcza nie tylko zmieniającej się naturze, ale i bogactwu tradycji.

Nazwa tego miesiąca w języku polskim pochodzi od paździerzy, czyli zdrewniałych części łodyg lnu. W tym bowiem okresie Słowianie bardzo intensywnie zajmowali się pozyskiwaniem lnu, aby później móc z nich szyć piękne sukienki i wytwarzać olej.

W naszym kraju starsze pokolenie w październiku zaopatruje się w znicze, młodsze w dynie. Instagramowe profile stają się całe pomarańczowe, czarownice zacierają rączki przed sabatem Samhain, a Słowianie obchodzą Dziady.

Dziady obchodzono w gronie rodziny. Przygotowywano uroczystą wieczerzę z najlepszymi smakołykami po to, aby należycie ugościć przybyłe duchy zmarłych członków rodziny. Oprócz tego dokładano wszelkich starań, aby duchy w domu poczuły się komfortowo, dlatego m.in. rozpalano ogień aby było im ciepło.

Po tym niezbędnym wstępie uroczyście obwieszczam, że mam dla was, duszyczki, Słowiański Kalendarz na Październik 2019!

Oczywiście kalendarz jest w całości ilustrowany przeze mnie i tym razem możecie zobaczyć nieco bardziej humorystyczne podejście do tematu Dziadów 😉 Każda osoba, która była karmiona przez słowiańską kobietę, zrozumie!

Kalendarz jest do pobrania w formie grafiki do druku w formacie A4.

[button link=”https://paulinasliwa.pl/download/2559/” type=”icon” color=”orange”] KANDARZ DO POBRANIA[/button]

Produkt przeznaczony wyłącznie do użytku prywatnego, wszelkie prawa zastrzeżone.

Post napisała Paulina

Najnowsze

Opowieść, część 27

Nuszka znała krainę wił tylko z opowiadań. ...

Opowieść, część 26

Zajadając się pokaźnym kawałkiem mięsa, Jurek z ...

Opowieść, część 25

Wędrówka przez las zdawała ciągnąć się w ...

Opowieść, część 24

- Jurek! Jurek! - pozostając pół kroku ...