Słowiański kalendarz na grudzień 2019

Z czym wam się kojarzy grudzień? Mi ze Świętami i moimi urodzinami 🙂 Pomimo tego, że natura w grudniu nie zachwyca bogactwem kolorów a dni są najkrótsze w roku, to jest to miesiąc pełen świętowania i radości.Zacznę może od tego, że nazwa miesiąca grudzień pochodzi od słowa gruda, co z kolei odnosi się do zamarzniętej ziemi. Takie to proste 🙂
Jako że początkiem grudnia z reguły nadchodził śnieg i mróz, a nadejście zimy zwiastowało i urodzaj w polu, istnieje odpowiednie święto które jest celebracją zimy. 6 grudnia to święto Spasa Zimowego czyli Dziadka Mroza, którego tego dnia zaprasza się na kolację.
Dwa tygodnie później następują długie Szczodre Gody. Bez końca można wymieniać tradycje, które pozostały z nich obecnie jako część świat Bożego Narodzenia! Świętowanie zaczyna się z dniem przesilenia zimowego czyli 21/22 grudnia. Cała idea Szczodrych Godów opiera się o zwycięstwo światła nad ciemnością, Swaróg znów zyskuje (piszę w czasie teraźniejszym bo w niektórych środowiskach Szczodre Gody są nadal obchodzone) przewagę nad światem a ludzie rozpoczynają okres radowania się nowym słońcem. Jest czas na obfitą wieczerzę, na zadumę nad zmarłymi, na zabawę z przebierańcami (kolędnikami) i wróżby.

Zanim rozpowszechnił się zwyczaj ubierania choinki, popularny był diduch czyli przyozdobiony snop zboża, którego trzymano do wiosny bo wierzono że ma wpływ na obfite plony. Kolędnicy byli również zaklinaczami urodzaju. Jeden z nich – turoń, w pewnym momencie harców padał na ziemię, by po chwili wstać nowo narodzony, co było symbolem nowego życia.

Można powiedzieć że odchodząc Boże Narodzenie wg naszych dziadków, obchodzimy je wg tradycji przedchrześcijańskiej. Gdybyście mieli ochotę dowiedzieć się większej ilości szczegółów to zapraszam do obejrzenia filmiku pełnego konkretów: https://youtu.be/gCTqSQ6OT68.

Tymczasem mam dla was kalendarz na grudzień ☺ poniższy link automatycznie rozpocznie jego pobieranie:

[button link=”https://paulinasliwa.pl/download/2618/”] Kalendarz do pobrania[/button]

– Format A4 (pdf) do druku,
– Przeznaczony wyłącznie do użytku prywatnego, wszelkie prawa zastrzeżone,
– Kolory po wydrukowaniu mogą nieznacznie różnić się od tych ze zdjęcia.

Post napisała Paulina

Najnowsze

Opowieść, część 27

Nuszka znała krainę wił tylko z opowiadań. ...

Opowieść, część 26

Zajadając się pokaźnym kawałkiem mięsa, Jurek z ...

Opowieść, część 25

Wędrówka przez las zdawała ciągnąć się w ...

Opowieść, część 24

- Jurek! Jurek! - pozostając pół kroku ...