#45 na papierze – moje stwory

Dobry 🙂

Mam nową porcyjkę słowiańskich stworzeń.

Dworowy – demon opiekuńczy obejścia, ochraniający podwórze, stajnie, chlewy, obory, pasieki, kuźnie, przydomowe ogródki itp., itd.

Tak jak inne domowe demony ma postać ubranego po chłopsku małego dziadka. Cechą charakterystyczną jego wyglądu są różnokolorowe włosy.

Dworowy uwielbia być obdarowywany świecidełkami,. miękką owczą wełną i dobrym chlebem. Nie znosi natomiast zwierząt o białej sierści, na które sprowadza choroby i wszelkie nieszczęścia.

pl.mitologia.wikia.com/wiki/Dworowy

I dwie Kikimory, bo opisów i wersji jest tak wiele, że nie sposób narysować jedną zgodną z każdą wersją. Cudowny opis tego stworzenia ze strony slawoslaw.pl:

Kikimory wyobrażano sobie bardzo często jako maleńkie kobiety o pociągłych, wydłużonych twarzach przypominających naparstki, których sylwetkę było można przyrównać do źdźbła słomy. (…) Ich wygląd nie był jednak do końca ludzki  – w wielu opowieściach zwracano uwagę na ich zdeformowany wygląd: wydłużone kończyny bądź nos oraz pomarszczoną, chropowatą skórę, a także posiadanie kurzych nóg. (…) Niektórym kikimory przypominały też karły bądź zdeformowane dzieci. Bez względu na wygląd, nieodłącznymi atrybutami kikimory były wrzeciono i kołowrotek, służące do generowania złowieszczego warkotu. (…) Poza tym, demony te budziły niemowlęta, plątały przędze, a także dokuczały zwierzętom domowym, zwłaszcza kurom.

Nie zawsze jednak w ludowych opowieściach kikimory były złe. Gdzieniegdzie wierzono w to, że dobra kikimora mogła pomagać w codziennych obowiązkach: opiekować się drobiem bądź pomagać w szyciu.

Jest jeszcze jeden rodzaj Kikimory – zamieszkującej bagna, ale tej nie zilustrowałam…jeszcze.

Dobra Kikimora

Niedobra Kikimora

Post napisała Paulina

Najnowsze

Opowieść, część 26

Zajadając się pokaźnym kawałkiem mięsa, Jurek z ...

Opowieść, część 25

Wędrówka przez las zdawała ciągnąć się w ...

Opowieść, część 24

- Jurek! Jurek! - pozostając pół kroku ...

Opowieść, część 23

Następnego dnia Nuszka wypytywała Jurka o sprawy ...